Jakie drewno na schody?

Data dodania: 29.06.2016


Zwolenników wykorzystania drewna we wnętrzach jest wielu. I nie bez powodu surowiec ten zdobywa tak wielką popularność – doskonale sprawdza się w różnego rodzaju aranżacjach, służy długie lata, nie jest kłopotliwy w utrzymaniu i potrafi ocieplić każdą przestrzeń. Drewno jest między innymi jednym z najczęściej stosowanych materiałów przy budowie i wykończeniu schodów wewnętrznych. Jakie drewno na schody sprawdzi się najlepiej?

Na co zwrócić uwagę

Czym kierować się przy wyborze drewna na schody? Pierwsze, na co zwraca uwagę większość z nas to oczywiście wygląd i dopasowanie do pozostałych elementów wnętrza. Właściwości fizyczne drewna, które mogą pomóc nam przy wyborze najlepszego gatunku to między innymi barwa, połysk, higroskopijność (podatność na wchłanianie wilgoci) czy pęcznienie i kurczenie. Kiedy pada decyzja o tym, który gatunek drewna zostanie wykorzystany do produkcji naszych schodów samonośnych warto skorzystać z rad specjalistów, którzy doradzą w sposób praktyczny, na etapie wyceny schodów, w zależności od potrzeb klienta, jaki gatunek będzie najlepszy.

Ale schody drewniane w domu to przede wszystkim element funkcjonalny, który powinien sprawdzać się przez możliwie długi okres czasu. Pamiętajmy, że jeśli mowa o schodach, które łączą dwie użytkowe kondygnacje budynku, są one narażone na ogromne obciążenia, więc materiał, z którego są zrobione powinny być przeznaczony do takiej intensywnej eksploatacji. Wśród właściwości mechanicznych jakie mogą cechować ten surowiec warto zwrócić przede wszystkim uwagę na twardość oraz ścieralność.

Innym wyznacznikiem tego, jaki gatunek zostanie wykorzystany do produkcji drewnianych schodów jest oczywiście jego cena. Duże różnice w kosztach wynikają najczęściej z charakterystyki surowca – im gatunek drewna jest bardziej wytrzymały, odporny na ścieranie czy działanie wilgoci, tym koszt będzie wyższy. Wycena schodów w dużej mierze zależy właśnie od rodzaju użytego drewna – obok takich zmiennych jak konstrukcja czy rozmiar projektu.

Gatunki drewna

Drewniane schody można najczęściej wykonać w jednym z wielu gatunków drzew europejskich lub egzotycznych. Do tych pierwszych zaliczamy dobrze nam znane i chętnie wykorzystywane we wnętrzach: buk, dąb, jesion, klon czy sosnę. Wśród gatunków egzotycznych królują: Merbau, Jatoba, Doussie czy Sapeli. Zalety rodzimych gatunków drewna widać przy ostatecznej wycenie schodów – są one zwyczajnie dużo bardziej przystępne cenowo. Gatunki egzotyczne charakteryzują się za to nietypowym, intensywnym zabarwieniem, zwykle w odcieniach miedzi, czerwieni czy złota.

Piły poprzeczne

Brykieciarki