Kiedy wybrać schody kręte do domu?

Data dodania: 27.10.2016


Wybór schodów powinien być poprzedzony dokładnym przemyśleniem możliwości, jakie oferują obecnie producenci schodów. Typy schodów, jakie może zaproponować projektant pozwalają na idealne dopasowanie konstrukcji do warunków we wnętrzu. Wśród wielu wariantów i rodzajów schodów znajdują się oryginalne i bardzo efektowne konstrukcje spiralne. Kiedy wybrać schody kręte i o czym warto wiedzieć przed podjęciem ostatecznej decyzji?

Konstrukcja schodów kręconych

Elementem nośnym w schodach kręconych jest słup czy też belka, wokół której mocowane są stopnie. Standardowo takie konstrukcje są projektowane na rzucie okręgu, ale w przypadku wyjątkowo wąskich i małych pomieszczeń stosuje się rzut kwadratu.

Schody kręte są bardzo często alternatywą dla schodów zabiegowych, jeżeli we wnętrzu nie ma wystarczająco dużo miejsca na taką konstrukcję.

Sam wygląd schodów spiralnych z pewnością przypadnie do gustu osobom, które cenią oryginalny design i nowoczesne rozwiązania. Jednak projekt schodów można bez większego problemu dostosować również do innego stylu aranżacji – tutaj warto w dużej mierze polegać na specjalistach, którzy zajmują się produkcją schodów na wymiar (zobacz: wycenaschodow.pl).

http://gryfbud.szczecin.pl/

Zmieszczą się wszędzie, ale…

Zdecydowanie najczęściej wybór schodów kręconych jest podyktowany koniecznością, czyli ograniczoną ilością miejsca we wnętrzu. Z uwagi na swoją budowę takie schody nie wymagają zbyt wiele przestrzeni, więc często są wybierane przez właścicieli niewielkich nieruchomości.

Trzeba jednak pamiętać, że ekonomiczną wielkość konstrukcji osiąga się tu kosztem wygody. Niestety schody spiralne zdecydowanie trudno określić jako komfortowe w eksploatacji. W zależności od tego ile miejsca przeznaczono na wykonanie schodów, średnica konstrukcji może mieć nawet niewiele ponad 140 centymetrów.

Fado Szczecin Wypożyczalnia

Podstawowym problemem, jaki sprawiają schody kręcone są stopnie o zmiennej szerokości, zwężające się ku belce nośnej. Taki trapezowy, często wręcz trójkątny kształt może być kłopotliwy dla użytkownika, który porusza się po okręgu, w górę lub w dół, na tak ograniczonej przestrzeni. Co więcej, jeśli dwójka lokatorów będzie się chciała minąć na schodach może się to okazać niemożliwe.

Bez barierki ani rusz

Biorąc pod uwagę to jak trudne może być czasami korzystanie ze schodów krętych niezbędnym elementem będzie odpowiednio dobrana balustrada. Nie jest to konieczne ze względów technicznych – nośność schodów i tak zostanie zachowana, można się spotkać z realizacjami schodów spiralnych bez barierki, ale wygoda ich użytkowania pozostaje kwestią sporną. Balustrada nie tylko znacznie poprawi bezpieczeństwo schodów, ale może być również elementem ozdobnym. Oprócz drewnianych tralek można wybrać na przykład metalowe relingi lub taflę z hartowanego szkła.

Szukasz producenta schodów na zamówienie? Sprawdź ofertę: wycenaschodow.pl

informacje na temat pił formatowych

Fahrzeugfolierung NRW