Schody a kolor podłogi

Data dodania: 30.12.2016


 

Kiedy wybieramy schody do wnętrza, musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Przede wszystkim nasze finanse, wielkość pomieszczenia, jego kształt, gust domowników oraz surowiec, z jakiego wykonana będzie konstrukcja. Kiedy już wiemy, że chcemy zamówić schody gięte lub dywanowe, stajemy przed jeszcze jednym ważnym problemem: schody a kolor podłogi.

Schody i podłoga powinny ze sobą współgrać kolorystycznie – w końcu komponują się z tym samym wnętrzem. Jeśli wybierzemy schody drewniane, najbezpieczniej będzie wybrać najbardziej neutralne kolory. W klasycznych wnętrzach dobrze sprawdzą się schody w kolorze podłogi. Najlepiej, jeśli uda nam się wykonać je z tego samego gatunku drewna, wtedy zgadzać się będzie nie tylko barwa, ale także usłojenie i faktura. Jeżeli nie ma takiej możliwości, można poszukać czegoś zbliżonego kolorem do podłogi. Musimy mieć świadomość, że takie rozwiązanie niejako ukryje schody i sprawi, że będą tłem dla pomieszczenia. Niektóre modele schodów, takie jak schody gięte, dywanowe czy półkowe, zasługują na to, by je wyeksponować. Co odważniejsi inwestorzy wznoszą schody w kolorze kontrastującym z podłogą. Nie jest to błąd aranżacyjny, a świadome podkreślenie oryginalnej konstrukcji. W takiej sytuacji schody z funkcji tła wybijają się na pierwszy plan i stanowią główną ozdobę pokoju.

We wnętrzach minimalistycznych poleca się kolory neutralne i zlewające się z podłogą – o ile zamysł architekta nie stanowi inaczej. Czasami, gdy posadzka i ściany pomalowane zostały na jednolite, nierzucające się w oczy kolory, można zaryzykować mocniejszy akcent i schody pokryć farbą o intensywnej barwie. Oszczędny kształt schodów można podkreślić przez szklane barierki, które nie zakłócą prostoty wnętrza skomplikowaną formą.

Kiedy wybieramy kolor schodów, musimy go skomponować nie tylko z barwą podłogi, ale także drzwi. To istotna rzecz, o której łatwo się zapomina. Można stosować różne metody, ale ważne jest, by zachować umiar i konsekwencję. Jeśli wszystkie trzy elementy mają pozostać w tym samym kolorze, dbajmy o to, by nie był on zbyt ciemny – w innym wypadku uzyskamy przytłaczające wrażenie. Gdy zależy nam na ciemnych schodach i drzwiach, możemy zostawić jasną podłogę. Najbardziej istotne jest, by zachować jedność w parze drzwi-schody.

Jeżeli podłoga jest niestandardowa, np. ma wzory albo żywe kolory, najlepiej poradzić się specjalisty (np. schody Szczecin), który rodzaj drewna będzie najlepszy. Jeśli chcemy podjąć decyzję samodzielnie, najprościej będzie wybrać schody metalowe lub szklane. Wpasują się w każde kolorowe wnętrze, szczególnie te z ukierunkowaniem na nowoczesność.

bmw m3 e92 tuning teile