Schody pięknie wykończone

Data dodania: 29.06.2016


Piękne wnętrze to marzenie każdego właściciela domu, dlatego tak dużą uwagę przywiązujemy do aranżacji przestrzeni w środku i na zewnątrz domu. Jeśli mamy to szczęście mieszkać w domu lub mieszkaniu dwupiętrowym prędzej czy później staniemy przed serią poważnych dylematów związanych z wyborem odpowiednich schodów. Czym kierować się przy wyborze schodów, aby przez długie lata stanowiły prawdziwą ozdobę wnętrza?

Schody drewniane a schody na beton

Podstawowym wybór, jaki stoi przed właścicielem domu to ten pomiędzy schodami na beton a samonośnymi. Te pierwsze muszą być elementem projektu architektonicznego, ponieważ ich konstrukcja opiera się również w ścianach budynku, więc wykonuje się je zaraz po wylaniu stropu. Samonośne schody na wymiar można zamontować dopiero po ukończeniu wszystkich prac wykończeniowych, związanych na przykład z podłogą, tak aby nie uszkodzić później świeżo wzniesionej konstrukcji.

W kwestii estetycznej oba rodzaje schodów pozwalają na dość duże możliwości dostosowania konstrukcji do wnętrza. Schody betonowe wymagają wykończenia, a w tym celu można użyć zarówno popularnego drewna, jak i kamienia, płytek ceramicznych czy po prostu zaimpregnować i zabezpieczyć beton dla surowego wyglądu schodów. Drewniane schody na wymiar niosą ze sobą równie szeroki wachlarz możliwości.

Konstrukcja, rodzaj schodów

Główny wpływ na wygląd schodów ma rodzaj zastosowanej konstrukcji – do najbardziej klasycznych rozwiązań należy zaliczyć schody drewniane policzkowe. Elementem nośnym są w tym przypadku policzki, czyli wangi. Wangowe schody na wymiar sprawdzają się dobrze zarówno w domu urządzonym w stylu klasycznym, jak i bardziej współczesnych kompozycjach – duży wpływ na ostateczny wygląd konstrukcji ma zastosowane drewno czy elementy wykończenia. We wnętrzach typowo nowoczesnych i minimalistycznych znakomicie wyglądają schody wspornikowe, szczególne dywanowe. Na pierwszy rzut oka stopnie wydają się lewitować, a całość konstrukcji wychodzić ze ściany.

Elementy wykończenia

Nie bez powodu mówi się, że diabeł tkwi w szczegółach – w przypadku schodów na wymiar również mamy do czynienia z drobnymi częściami, które wpływają na wygląd całej konstrukcji. Kluczowy może być wybór balustrady – jeśli zdecydujemy się na barierki wykonane z drewna, w takim samym kolorze, co reszta konstrukcji uzyskamy bardzo klasyczny, ponadczasowy wygląd. Ciekawy efekt tworzy kontrastowe połączenie jasnego i ciemnego drewna na stopniach i podstopnicy – o ile nasze schody na wymiar mają mieć zabudowane przednóżki. We wnętrzach nowoczesnych warto zdecydować się na balustradę wypełnioną szkłem, które jest ulubionym surowców współczesnych architektów.

Wycena schodów jest uzależniona między innymi od wielkości projektu, rodzajów wykorzystanych surowców i tego, jak zaawansowana jest ma być konstrukcja. Na ostateczny koszt wpływa też rodzaj wykończenia i elementy dekoracyjne.


Polecamy doskonałe obiady w Kołobrzegu – bistro Turysta.