Słowa, które musisz znać podczas wyboru schodów na wymiar.

Data dodania: 25.10.2019


Terminologia związana z budową i projektowaniem schodów.
Spotkałeś się z nieznajomymi nazwami jak czoło tralka, policzek czy spocznik? Zapoznaj się z naszym słownikiem terminologii dotyczącej schodów i nie daj się zaskoczyć podczas projektowania schodów na wymiar.

Policzek – Oczywiście nie chodzi tutaj o policzek, który jest częścią ciąła, tylko policzek określany inaczej jako wanga. To część konstrukcji, na której przymocowujemy stopnie schodów. Wyróżniamy policzek zewnętrzny oraz wewnętrzny.

Czoło – Jeżeli boczna część krawędzi stopnia wystaje poza wangę nazywamy ją czołem. Jest to tzw. front stopnia. Często jest on zakończony listwą.

Schody metalowe

Spocznik – Kiedy schody zmieniają swój bieg w innym kierunku, w pewnym odcinku łamią się umieszczany jest spocznik, podest rozdzielający biegi. Zazwyczaj spocznik znajduje się w połowie wysokości schodów. Spocznik jest również dodatkowym elementem, który zapewnia stabilność konstrukcji, a co za tym idzie dzięki niemu schody są bezpieczne i odporne na eksploatację.

Balustrada – Jest przymocowana do konstrukcji i do stopni. Balustrada może być wypełniona tralkami, relingami lub szkłem. Często balustrada pełni funkcję nośną i dzięki sile jaką wywiera na stopniach, zapewnia stabilność. Balustrada pełni również funkcję bezpieczeństwa. Jeżeli ze schodów korzystają dzieci bądź schody mają duże wysokości balustrady są konieczne.

Tralka – Tralka może być wykonana z drewna lub metalu. Tralka jest często ozdobną funkcją schodów, wypełnienia balustrady. Tralką można nadawać dowolne kształty i dopasować je do wystroju swojego wnętrza.

Piła formatowa producenta

Stopień – Każdy stopień składa się ze stopnicy i podstopnicy. Stopnica, jak sama nazwa mówi to część stopnia, na którą kładziemy swoją stopę podczas użytkowania schodów.

Podstopnica – To część stopnia, która podtrzymuje stopień. Podstopnica łączy ze sobą stopnie, zakrywa przestrzeń pomiędzy kolejnymi stopniami. W niektórych modelach schodów nie używa się podstopnic.

Z pewnością nie wykorzystaliśmy zasobu słów, jakimi określane są poszczególne elementy schodów. Dlatego w kolejnym artykule przedstawimy następne trudne słowa, z którymi możecie się spotkać podczas wyboru odpowiednich schodów do swojego mieszkania. Wybór firmy, która wykona schody na wymiar powinien być przemyślany, a sam producent solidny i pewny. Polecamy usługi Stairs Doors – doświadczonego producenta schodów na wymiar, który wykonuje różnorodne schody. Począwszy od projektu, wycięcia otworów, wykonania schodów. Skończywszy na montażu i aranżacji schodów na wymiar.